Aké očkovania treba pred cestou do Afriky?

Publikované: 22. máj 2024

Cestovanie do Afriky je vzrušujúce a bláznivé, ale je dôležité byť pripravený na možné zdravotné riziká. Netreba to preháňať, no treba vedieť, aké zdravotné nástrahy vás môžu čakať.

Jedným z kľúčových krokov pred cestou je zabezpečiť si potrebné očkovania. V tomto článku nájdete prehľad očkovaní, ktoré sú odporúčané alebo povinné pred cestou do Afriky. Taktiež vám úprimne prezradíme, aké očkovania sme mali na našej 14-mesačnej ceste po svete my.

EXTRA TIP: Nezabudnite si u svojho lekára overiť, či máte platné všetky povinné očkovania na Slovensku. Napríklad platné očkovanie proti tetanu je veľmi dôležité.

Očkovanie proti žltej zimnici

Žltá zimnica je závažné ochorenie, ktoré sa prejavuje náhle horúčkou, bolesťami hlavy a chrbtice, zožltnutím a niekedy s krvácaním z nosa a slizníc. U časti chorých prebieha ochorenie ľahko. Ochorenie spôsobuje vírus, ktorý prenášajú z človeka na človeka komáre. 

Očkovanie proti žltej zimnici je jediným účinným prostriedkom pred nákazou. Toto očkovanie je jediným povinným očkovaním pred cestou do rovníkovej Afriky a certifikát o očkovaní je často požadovaný pri vstupe. Zoznam krajín s povinným očkovaním proti žltej zimnici.

Kedy sa treba dať zaočkovať?

Ideálnym časom na zaočkovanie je približne 1 mesiac pred cestou, minimálne je to však 10 dní z dôvodu, aby sa vám vytvorili protilátky. Očkovanie vás chráni na desať rokov.

Hepatitída A a B

Žltačka typu A je akútne vírusové ochorenie. Prejavuje príznakmi zo strany zažívacieho traktu a tiež ako chrípka. Nakazené osoby šíria vírus ďalej, ak nedodržiavajú zásady hygieny. Prenášajú ju najmä rukami, a preto sa jej hovorí aj choroba špinavých rúk. Taktiež sa môže šíriť aj kontaminovanými potravinami a vodou.

Žltačka typu B je zápalové ochorenie. Priebeh býva ťažší a dlhší ako u žltačky typu A. Dominujú hnačky a chrípkové príznaky, ktoré prevládajú nad príznakmi zo zažívacieho traktu.  Ochorenie sa prenáša krvou a pri sexuálnom styku.

Očkovanie nie je povinné, ale odporúčané. Výhodné je, ak sa cestovateľ očkuje kombinovanou vakcínou proti žltačke A +B. 

Kedy sa treba zaočkovať?

Optimálna je jedna dávka mesiac pred odchodom do zahraničia. Druhá dávka sa podáva cca 6-12 mesiacov neskôr a pretrvávanie protilátok sa predpokladá na 20-25 rokov. 

EXTRA TIP: Hoci si dáte všetky povinné a odporúčané očkovania, dodržujte zásady hygieny a kupujte si balenú vodu na pitie. Tak predídete aj bežným žalúdočným problémom.

Očkovanie proti týfusu

Brušný týfus je akútne infekčné ochorenie a nakazený trpí postihnutím črevného traktu.

Okrem dodržiavania prísnych hygienických zásad je možná ochrana očkovaním a to buď injekčne alebo prehĺtnutím roztoku očkovacej látky. Očkovanie je je povinné a treba zvážiť, v akých hygienických pomeroch sa budete zdržiavať. 

Očkovanie v oboch formách sa vykonáva minimálne 2 týždne pred odchodom a poskytuje imunitu na 3 roky. 

Malária

Malária je parazitárne ochorenie, ktoré sa na človeka prenesie po bodnutí infikovaným komárom. 
Medzi prvé príznaky ochorenia patria bolesti hlavy, svalov a kĺbov, nepravidelná horúčka so zimnicou a triaškou, črevné ťažkosti, nevoľnosť až zvracanie.

Malária sa lieči antimalarikami, prípravkami špeciálne vyvinutými na boj s touto chorobou. 

Na maláriu neexistuje očkovanie, ale je veľmi dôležité neustále používať repelent, spať v sieťach proti komárom a večer nosiť dlhý tukáv. 

Taktiež sa môžete chrániť aj malou dávkou antimalarík, ako vám predpíše lekár. Problém je v tom, že tieto lieky sú chemické výrobky, ktoré často spôsobujú nepríjemné vedľajšie účinky. K tým patrí napríklad bolesť hlavy, napínanie na vracanie či hnačka…

Meningokoková meningitída

Meningokokvá meningitída je akútne infekčné ochorenie, ktoré začína bolesťami hrdla, teplotou. Prameň nákazy je chorý človek alebo nosič baktérie, prenos sa uskutočňuje kvapôčkami vzdušnou cestou. 

Očkovanie nie je povinné, ale odporúčané. Výnimku tvoria pútnici cestujúci do Mekky a Mediny, u ktorých sa očkovanie vyžaduje. Zaočkovať sa môžete minimálne 10 dní pred odchodom do Afriky. Táto dávka vás uchráni na 3 roky.

Treba sa dať očkovať do Afriky?

V tejto časti vám napíšeme náš názor, no je na vás, pre ktoré z očkovaní sa rozhodnete. Vy sami a váš lekár poznáte váš zdravotný stav a imunitu. Kľudne si teda nechajte poradiť od odborníkov. 

V našom prípade sme sa pred cestou do Afriky dali preočkovať proti tetanu, a teda mali sme slpnené všetky povinné očkovania na Slovensku. Taktiež sme si dali očkovanie proti žltej zimnici, keďže je v niektorých krajinách povinná. Ostatné odporúčané očkovania sme vynechali a taktiež sme nebrali antimalariká. My sme sa v taktomto hygienickom štandarde pohybovali už rok, tak naša imunita bola odskúšaná.

Pred cestou do zahraničia je dôležité konzultovať vaše plány s lekárom alebo špecialistom na cestovnú medicínu aspoň 4-6 týždňov pred odchodom. Každá krajina môže mať rôzne požiadavky a odporúčania na očkovanie, ktoré sa môžu meniť v závislosti na aktuálnych epidemiologických podmienkach. Pamätajte, že očkovanie je dôležitou súčasťou prevencie pred závažnými ochoreniami a môže vám zabezpečiť bezproblémovú a zdravú cestu.

Ďalšie články k téme...

Harovci - Cestuj s nami!

Vaši parťáci na cestách. Itineráre, tipy, zájazdy, cestopisy a hon za dobrodružstvom s limitovaným rozpočtom.

Nezmeškaj ani jednu novinku!

Prihlás sa na náš Newsletter a buď prvý, kto sa dozvie, aké videá vyjdú v daný týždeň, kto dostane bonusové info k našim blogom či VIP pozvánku na naše besedy. 

Newsletter sign up

Tvoje osobné údaje aj emailovú adresu spracovávame v súlade so zásadami spracovania osobných údajov.