Aké očkovania treba pred cestou do Ázie?

Publikované: 22. máj 2024

Cestovanie do Ázie ponúka jedinečné zážitky, kultúrne poklady a nádherné prírodné scenérie. Avšak, každá cesta prináša so sebou aj potenciálne zdravotné riziká, ktoré môžu ohroziť vaše dobrodružstvo. Preto je kľúčové zabezpečiť si potrebné očkovania ešte pred odchodom.

Tento článok vám poskytne prehľad o povinných a odporúčaných očkovaniach do Ázie, aby ste si mohli užiť svoju cestu bez starostí o zdravie. Taktiež vám úprimne prezradíme, aké očkovania sme mali na našej 14-mesačnej ceste po svete my.

Očkovanie proti tetanu

Pre vstup do Ázie nepotrebujete žiadne špeciálne očkovania. Postačia vám povinné očkovania, ktoré máme na Slovensku. Pred cestou do Ázie si u svojho lekára overte, či máte očkovanie proti tetanu platné.

V súčasnosti sa na Slovensku dospelé osoby preočkovávajú kombinovanou vakcínou proti tetanu a záškrtu každých 10-15 rokov. 

Hepatitída A a B

Žltačka typu A je akútne vírusové ochorenie, ktoré sa prejavuje príznakmi zo strany zažívacieho traktu a symptómami podobnými chrípke. Vírus sa šíri najmä nedodržiavaním hygienických zásad, a preto sa často nazýva aj “choroba špinavých rúk”. Prenáša sa najmä kontaminovanými rukami, ale aj jedlom a vodou.

Žltačka typu B je zápalové ochorenie s ťažším a dlhším priebehom než žltačka typu A. Dominujú hnačky a príznaky podobné chrípke, ktoré sú výraznejšie ako symptómy zo zažívacieho traktu. Ochorenie sa prenáša krvou a pohlavným stykom.

Očkovanie proti obom typom žltačky nie je povinné, ale je veľmi odporúčané. Pre cestovateľov je výhodné použiť kombinovanú vakcínu proti žltačke typu A aj B.

Kedy sa treba zaočkovať?

Optimálne je podať prvú dávku vakcíny mesiac pred odchodom do zahraničia. Druhá dávka sa podáva približne 6-12 mesiacov neskôr, pričom ochrana pretrváva 20-25 rokov.

EXTRA TIP: Aj keď sa necháte zaočkovať všetkými povinnými a odporúčanými vakcínami, je dôležité dodržiavať hygienické zásady a piť iba balenú vodu. Týmto spôsobom sa môžete vyhnúť aj bežným žalúdočným problémom.

Očkovanie proti týfusu

Brušný týfus je akútne infekčné ochorenie, ktoré postihuje črevný trakt. Nakazení jedinci trpia závažnými tráviacimi problémami.

Okrem dodržiavania prísnych hygienických zásad je možné chrániť sa očkovaním, ktoré je dostupné buď injekčne, alebo prehltnutím roztoku očkovacej látky. Očkovanie nie je povinné, ale je vhodné zvážiť ho podľa hygienických podmienok v oblasti, kam cestujete. Najčastejšie sa odporúča pri ceste do južnej a juhovýchodnej Ázie.

Očkovanie v oboch formách sa odporúča absolvovať aspoň 2 týždne pred odchodom a poskytuje imunitu na 3 roky.

Japonská encefalitída

Japonská encefalitída je akútne ochorenie, ktoré spôsobuje vírus. Ochorenie prebieha prevažne bez príznakov ako veľmi ľahké. Ochorenie prenáša komár a hostiteľom je najčastejšie prasa domáce. 

Hoci je účinnou ochranou proti ochoreniu očkovanie, bežným turistom sa neodporúča. Odporúča sa najmä profesionálom, ktorí budú na ázijskom vidieku žiť viac ako 4 týždne. Zaočkovať sa môžete mesiac pred vycestovaním v troch dávkach a účinnosť látky trvá 2 roky.

Besnota

Besnota je smrteľné ochorenie, ktoré na ľudí prenášajú zvieratá. Postihuje predovšetkým centrálny nervový systém v dôsledku čoho sa pozorujú poruchy vedomia, zvýšená dráždivosť, parézy a paralýzy. 

Rozvinuté ochorenie na besnotu nie je liečiteľné. Nepomáha ani vakcína. A teda, bezpečná ochrana pred vznikom besnoty je kľúčová. To znamená najmä deťom zabrániť v hraní sa s neznámym psom, mačkou, zabrániť kontaktu s mŕtvymi zvieratmi v prírode, zabrániť ošetrovaniu plachých, chorých alebo zranených zvierat. 

Očkovanie nie je povinné, no v prípade besnoty pomôže stopnúť šírenie nákazy. Očkuje sa v troch dávkach aspoň mesiac pred cestou a protilátky platia na 2-3 roky.

Očkovanie proti cholere

Cholera je akútne hnačkové ochorenie, ktoré sa zvyčajne prejavuje náhlym a prudkým nástupom. Hnačky bývajú často sprevádzané zvracaním a výraznou stratou tekutín a minerálov, čo môže viesť k dehydratácii. Turisti sa však nakazia len zriedkavo a priebeh ochorenia u nich nebýva taký dramatický.

V prípade, že sa obávate cestovateľských hnačiek, je možnosť očkovania prehltnutím dvoch dávok. Účinnosť tejto orálnej vakcíny je približne 80 percent. Preto sa v krajinách s nižším hygienickým štandardom odporúča piť len balené nápoje a jedlá konzumovať len dostatočne tepelne upravené, nedávať do nápojov na schladenie ľad, nekonzumovať šaláty z tepelne neupravenej zeleniny a nekonzumovať surové morské plody.

Treba sa dať očkovať do Ázie?

V tejto časti vám poskytneme náš názor, no rozhodnutie o očkovaní je na vás. Vy a váš lekár najlepšie poznáte váš zdravotný stav a imunitu, preto sa s ním neváhajte poradiť.

V našom prípade sme sa pred cestou do Ázie nechali preočkovať proti tetanu, a tak sme mali splnené všetky povinné očkovania na Slovensku. Ostatné odporúčané očkovania sme vynechali a dodržiavali sme podrobné zásady hygieny.

Cestovanie do Ázie môže byť nezabudnuteľným zážitkom, avšak je dôležité sa naň dôkladne pripraviť, vrátane zabezpečenia potrebných očkovaní. Je na vás, pre ktoré z odporúčaných očkovaní sa nakoniec rozhodnete. My vám prajeme šťastnú cestu do Ázie hlavne v zdraví. 

Ďalšie články k téme...

Harovci - Cestuj s nami!

Vaši parťáci na cestách. Itineráre, tipy, zájazdy, cestopisy a hon za dobrodružstvom s limitovaným rozpočtom.

Nezmeškaj ani jednu novinku!

Prihlás sa na náš Newsletter a buď prvý, kto sa dozvie, aké videá vyjdú v daný týždeň, kto dostane bonusové info k našim blogom či VIP pozvánku na naše besedy. 

Newsletter sign up

Tvoje osobné údaje aj emailovú adresu spracovávame v súlade so zásadami spracovania osobných údajov.