Ako cestovať po Afrike na vlastnú päsť?

Publikované: 17. máj 2024

Afrika je kontinent plný kontrastov – od púští po džungle, od hôr po savany, od rušných miest po tiché dediny. Cestovanie na vlastnú päsť vám umožní zažiť autentickú Afriku bez obmedzení. Vyžaduje to však dôkladnú prípravu, flexibilitu a otvorenú myseľ.

Keďže tento kontinent patrí k tým menej preskúmaným, na internete často nájdete nekompletné alebo staré informácie, ktoré dnes neplatia. My sme v Afrike strávili nedávno tri mesiace, prešli sme 8 krajín a v tomto článku vám dáme tie najdôležitejšie tipy, na ktoré treba myslieť pri plánovaní výletu do Afriky. Zodpovieme si otázky ohľadom leteniek, víz, bezpečnosti, dopravy a ubytvania, aby ste si vedeli nastaviť očakávania.

Tu sú teda kroky, ktoré vám pomôžu naplánovať a uskutočniť túto úžasnú expedíciu.

Ktorú časť Afriky navštíviť?

Možno sa to na prvý pohľad nezdá, ale Afrika je obrovský kontinent. Je to druhý najrozsiahlejší a najľudnatejší kontinent sveta. Poďme si teda v krátkosti predstaviť všetky regióny, aby ste sa mohli rozhodnúť, ktorý by ste chceli navštíviť. 

1. Severná Afrika

Krajiny: Egypt, Líbya, Tunisko, Alžírsko, Maroko, Sudán

Charakteristiky:

  • História a kultúra: Bohatá história s ikonickými pamiatkami ako pyramídy v Egypte, rímske ruiny v Tunisku a staroveké mestá ako Marakéš v Maroku.
  • Krajina: Dominujú tu rozsiahle púšte, najmä Sahara, ale aj pobrežné oblasti Stredozemného mora.
  • Náboženstvo: Väčšinou islamská kultúra s mnohými mešitami a tradičnými trhmi.
  • Klíma: Suché a horúce podnebie s miernejšími zimami pri pobreží.
 
2. Západná Afrika

Krajiny: Nigéria, Ghana, Senegal, Pobrežie Slonoviny, Mali, Burkina Faso, Niger a ďalšie

Charakteristiky:

  • Kultúrna rozmanitosť: Oblasť je domovom mnohých etnických skupín s bohatými tradíciami, hudbou a tancami.
  • Krajina: Pobrežné oblasti s plážami, savany vo vnútrozemí, a rozsiahle riečne systémy ako rieka Niger.
  • Ekonomika: Zmes poľnohospodárstva, ťažby (najmä zlato a diamanty) a ropného priemyslu.
 
3. Stredná Afrika

Krajiny: Kamerun, Gabon, Kongo, Čad, Stredoafrická republika, Demokratická republika Kongo

Charakteristiky:

  • Prírodné bohatstvo: Husté dažďové pralesy, bohatá biodiverzita a veľké rieky ako Kongo.
  • Divoká príroda: Domov pre gorily, slony a mnoho iných druhov zvierat. Národné parky ako Virunga a Dzanga-Sangha sú klenotmi tohto regiónu.
  • Kultúra: Etnická a jazyková rozmanitosť s tradičnými tancami, hudbou a remeslami.
  • Ekonomické výzvy: Politická nestabilita a chudoba v niektorých oblastiach, ale aj potenciál z prírodných zdrojov (drahé kovy, ropa).
 
4. Východná Afrika

Krajiny: Keňa, Tanzánia, Uganda, Rwanda, Burundi, Somálsko, Eritrea, Džibutsko

Charakteristiky:

  • Prírodné krásy: Národné parky ako Serengeti, Maasai Mara a Kilimandžáro. Veľké jazerá ako Viktóriino jazero.
  • Kultúrne dedičstvo: Bohatá história s archeologickými nálezmi v Olduvai Gorge
  • Safari: Východná Afrika je svetoznámou destináciou pre safari s bohatou divokou prírodou.
  • Klíma: Veľmi variabilná od horúcich pobrežných oblastí až po chladnejšie horské pásma.
 
5. Južná Afrika

Krajiny: Juhoafrická republika, Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Zambia, Malawi, Mozambik, Angola, Lesotho, Eswatini (Swazijsko)

Charakteristiky:

  • Rôznorodá krajina: Od púšte Namib a Kalahari po svieže vinice a pobrežné oblasti Kapského Mesta.
  • Divoká príroda: Krugerov národný park, Victoria Falls na hranici Zambie a Zimbabwe, Okavango Delta v Botswane.
  • História a kultúra: Bohatá história apartheidu a následného zmierenia, množstvo kultúr a jazykov, tradičné umenie a remeslá.
  • Ekonomika: Najrozvinutejší región Afriky, bohatý na minerály (diamanty, zlato) a rôzne priemysly.
 
6. Severovýchodná Afrika (Roh Afriky)

Krajiny: Etiópia, Eritrea, Džibutsko, Somálsko

Charakteristiky:

  • História: Starobylé civilizácie, ako Aksumské kráľovstvo v Etiópii.
  • Geografia: Suché oblasti a polopúšte, horúce podnebie, ale aj úrodné vysočiny.
  • Kultúrna rozmanitosť: Mnoho etnických skupín s bohatými tradíciami a jedinečnými jazykmi.
  • Výzvy: Politická nestabilita, suchá a hladomory v niektorých oblastiach.
 
7. Indický oceán (ostrovy)

Krajiny: Madagaskar, Seychely, Maurícius, Komory, Réunion (francúzske územie)

Charakteristiky:

  • Prírodné krásy: Exotické pláže, koralové útesy, endemická flóra a fauna, ako lemúry v Madagaskare.
  • Turizmus: Populárne turistické destinácie pre dovolenky a ekoturizmus.
  • Kultúra: Zmes afrických, ázijských a európskych vplyvov, tradičná hudba a tance.

 

Nás zaujali najmä východná a južná Afrika, a to najmä vďaka svojej prírodnej rôznorodosti. Taktiež sme zvažovali bezpečnosť a stabilitu jednotlivých krajín, a preto sme sa do krajín severovýchodnej Afriky či strednej Afriky neodvážili.  My sme teda prešli z Ugandy do Juhoafrickej republiky bez jediného letu a bola to jazda života! Úplne stratíte pocit komfortu, uvidíte prírodné unikáty a taktiež nazriete do krajín s rôznym ekonomickým spektrom, čo vám dá komplexný obraz o živote v Afrike.

Letenky do Afriky

Rôzne letenkové vyhľadávače vám dajú ponuky na kadejaké trasy, niekedy aj s 3-4 prestupmi. Ak ste v cestovaní zbehlí, nevadí vám cestovať okolo 50 hodín, chce sa vám kúpiť všetky letenky osobitne a za ušetrenie vám stojí pár eur, kľudne do toho choďte. My však naopak odporúčame kúpiť si letenku cez jednu spoločnosť, ak by vám náhodou zrušili let a taktiež ušetríte aj čas. Väčšinou sa z Viedne do Afriky dostanete s jedným prestupom za nejakých 15 hodín. Kľudne sa pozrite na letenky od Turkish airlines, Qatar airways alebo Ethiopian airlines. 

Mrkni na letenky

EXTRA TIP: Ak si kúpite letenku cez Ethiopian airlines a máte na letisku prestup dlhší ako 12 hodín, môžu od vás chcieť doklad o očkovaní proti žltej zimnici.

Víza do Afriky

Pár mesiacov pred vašim výletom si overte, či do danej destinácie potebujete víza, a ako ich dokážete získať. Dnes už veľa krajín ponúka online e-visa, ktoré si dokážete pár klikmi objednať alebo dostanete víza pri príchode. Avšak, niektoré destinácie sú komplikovanejšie a víza treba riešiť s ambasádou.

Ako začať?

  1. Krajinu, do ktorej sa chystáte si vyhľadajte na ministerstve zahraničných vecí.
  2. Pozrite si podmienky vstupu, ktoré vám vo väčšine prípadov dajú indikáciu, čo ďalej. Avšak, tieto informácie sú často staré a pár rokov ich nikto neobnovil. A teda, nemôžete im dôverovať úplne.
  3. Nájdite si miestnu stránku imigrácie krajiny, do ktorej sa chystáte. Do Googla môžete napísať “názov krajiny” immigration entry requirements – tourist.
  4. V ponuke by vám malo vyhodiť oficiálnu stránku danej krajiny. Tu si už nalistujete Slovensko a zistíte si, aké podmienky vstupu má daná krajina. 
  5. Dostanete tam inštrukcie, ako si víza objednať.

 

Myslíte však na to, že v Afrike všetko trvá dlhšie, a ak náhodou chcete písať autoritám email, pravdepodobne vám nepríde skorá odpoveď. Držíme však palce, že sa k informáciam dostanete, hoci niekedy to zaberie poriadnu dávku trpezlivosti. Je to však taký pred-africký tréning – veď o tom je africké dobrodružstvo.

EXTRA TIP: Ak sa chystáte do Juhoafrickej republiky, objednajte si víza minimálne 3 mesiace vopred. Hoci na stránke píšu, že ich dostanete za 5-10 dní, nie je to tak.

Aké očkovania sú potrebné do Afriky?

Rôzne krajiny v Afrike majú rôzne očkovacie požiadavky. Najbežnejšie očkovania zahŕňajú:

  • Hepatitída A a B
  • Tetanus
  • Žltá zimnica (povinné pre niektoré krajiny)
  • Malária (lieky na prevenciu)
 
Všetky detaily o očkovaní pred cestou do Afriky sa dozviete tuSvetová zdravotnícka organizácia vydala v roku 2020 zoznam krajín s odporúčaniami na cestovné očkovanie alebo užívanie tabletiek na maláriu. Určite si ho pozrite. Ďalšie povinné úkony v oblasti zdravia o jednotlivých krajinách nájdete na stránke, kde sa dočítate o vízach. Ak si myslíte, že potrebujete viac informácii, určite skontaktujte vášho lekára. 

Bezpečnosť v Afrike

Bezpečnosť je asi najväčšou prekážkou k nabratiu odvahy ísť do Afriky. Čo keď ma tam niekto unesie? Čo keď ma niekto okradne? A čo keď ma zožere nejaké zviera? Platia určité zásady, ktoré treba dodržiavať tak, aby ste riziko nebezpečia potlačili ma minimum:

  1. Informujte sa o bezpečnostnej situácii v jednotlivých krajinách a oblastiach. Odporúčania ministerstva zahraničných vecí nájdete na ich stránke pod každým štátom v sekcii Upozornenie pred cestou. Pár mesiacov pred vstupom do krajiny sa zaujímajte o politickú situáciu v danej krajine.
  2. Vyhýbajte sa rizikovým oblastiam. Ak sú v niektorej z krajín na vašom zozname nepokoje alebo zvýšené zdravotné rizika, necestujte tam. V každom hoteli sa spýtajte, či je v poriadku vyjsť do ulíc za tmy. My to úplne obmedzujeme. AK vyjsť von po tme nie je bezpečné, zbytočne neriskujte alebo si vezmite so sebou niekoho lokálneho z hotela.
  3. Používajte uzamykateľné batožiny a bezpečnostné púzdra na doklady. V lepšom ubytovaní si uschovajte doklady v trezore alebo na bezpečnom mieste, v iných prípadoch ich noste v ľadvinke na hrudi alebo pod tričkom. Batožinu nestraťte z dohľadu – my sme si napríklad nikdy nedávali ruksaky do podpalubia autobusu. Radšej sme ich mali na sebe alebo v uličke.
  4. Nepredvádzajte cennosti na verejnosti. Ak nás poznáte, viete, že cestujeme naľahko. Keď ideme medzi ľudí, snažíme sa splynúť s davom. Nosíme jednoduché oblečenie, nenosíme šperky a telefóny nedržíme v ruke. Prosto, robíme to, čo aj miestni, aby sme pútali čo najmenej pozornosti.
  5. Nezverejňujte vašu pravú polohu. Zostávajte v kontakte s rodinou alebo priateľmi, ktorí vedia, kde sa zdržiavate, no tieto informácie uchovajte v úzkom kruhu.

Doprava v Afrike - na čo sa pripraviť?

Cestovanie po Afrike môže byť výzvou, ale existuje mnoho možností a vy si musíte nájsť tú správnu podľa komfortu a rozpočtu:

  • Autobusy a taxíky: Autobusy, minibusy či zdieľané taxíky sú dostupné všade. My veríme, že vždy sa NEJAKO dá dostať z bodu A do bodu B. Nikdy sa nám nestalo, že by sme nevedeli zohnať verejnú dopravu. Je to zároveň aj najlacnejšia možnosť na cestovanie. Užijete si šialené cesty, kde sa budete cítiť ako v sardinkovom náleve, no pocítite tak autenticitu danej krajiny. Sem-tam sa vám môže stať, že v autobuse pre 15 ľudí vás bude 24 alebo auto bude také napratané, že pasažier bude sedieť aj v okne. Ale na tieto úsmevné chvíle budete najdlhšie spomínať.

  • Prenájom auta: V niektorých krajinách si môžete prenajať auto. V niektorých prípadoch budete musieť mať aj vlastného šoféra. V južnej časti Afriky si môžete auto prenajať sami, čo vám dáva obrovskú flexibilitu. Veľa cestovateľov si takto prenajme auto v Botswane a prejazdí sa až do Juhoafrickej repubiky. Táto možnosť je však dosť náročná na rozpočet.

  • Vlaky: Vlaky boli pred pandémiou v niektorých oblastiach južnej Afriky spoľahlivou dopravou. Dnes to už neplatí a mnoho železničných tratí zíva prázdnotou. Ako isto viete, my milujeme cestovanie vlakom, no v Afrike sa nám to podarilo len raz v Tanzánii.

  • Letecké spoločnosti: Ako sme už spomenuli, Afrika je obrovská. Ak ste si nedali podobnú výzvu ako my, na dlhšie vzdialenosti určite zvážte lokálne lety. Ušetria vám mnoho nekonečných hodín a častokrát vás vyjdu po finančnej stránke rovnako.

Ubytovanie v Afrike

Ak ste zvyknutí objednávať ubytovania cez rôzne stránky, v Afrike to všade neplatí. Samozrejme, keď sa bavíme o národných parkoch a turistických atrakciách, určite niečo na booking.com nájdete. Avšak, my vám odporúčame dve varianty:

  1. Vytipovať si ubytovanie cez Google.com a skontaktovať ich cez Whatsapp alebo im jednoducho zavolať. 
  2. Vytipovať si ubytovanie cez Google.com a prísť sa osobne spýtať.

 

Takto sa dostanete na miesta, kam chodia lokálni, taktiež podporíte miestne rodiny a nie medzinárodné hotely a v neposlednom rade, dostanete najlepšie ceny. A nebojte sa, vždy sa vám niekde miesto ujde. Dobre, možno nedostanete 5-hviezdičkový hotel, ale budete mať útulnú čistú izbu, častokrát v lepších podmienkach ako niekde v Ázii. Nás úprimne hygiena v Afrike pozitívne prekvapila. 

Cestovanie po Afrike na vlastnú päsť môže byť jedným z najobohacujúcejších zážitkov vo vašom živote. S dôkladnou prípravou a otvorenou mysľou môžete zažiť nádherné miesta, stretnúť úžasných ľudí a získať nezabudnuteľné spomienky. Nech je vaša cesta plná dobrodružstva a bezpečnosti!

Ďalšie články k téme...

Harovci - Cestuj s nami!

Vaši parťáci na cestách. Itineráre, tipy, zájazdy, cestopisy a hon za dobrodružstvom s limitovaným rozpočtom.

Nezmeškaj ani jednu novinku!

Prihlás sa na náš Newsletter a buď prvý, kto sa dozvie, aké videá vyjdú v daný týždeň, kto dostane bonusové info k našim blogom či VIP pozvánku na naše besedy. 

Newsletter sign up

Tvoje osobné údaje aj emailovú adresu spracovávame v súlade so zásadami spracovania osobných údajov.