Ako cestovať zodpovedne? Naše tipy a skúsenosti

Publikované: 20. október 2024

Zamysleli ste sa niekedy nad tým, či pri vašej dovolenke cestujete zodpovedne? Či skôr dovolíte aj vášmu mozgu krátku prestávku a vy si oddych užijete na 120 percent? Dnes chceme trocha načrieť do témy „zodpovedné cestovanie“, a zazdieľať naše myšlienkové pochody, čo to pre nás znamená. Možno vás to inšpiruje a pri ďalšej ceste využijete niektorý z našich tipov. To by nás nesmierne potešilo, pretože zodpovedné cestovanie v našich očiach znamená minimalizovať negatívny dopad na životné prostredie, kultúru a miestne komunity, pričom sa zároveň snažíte mať pozitívny vplyv.

Rešpektujte kultúru a zvyky

Prvým znakom zodpovedného cestovateľa je podľa nás naučiť sa zopár miestnych slov – ako dobrý deň či ďakujem. Ich používaním ukážete miestnym, že vám na spoznávaní ich kultúry záleží. V druhom rade rešpektujte kultúrne normy a tradície. Keď sme cestovali po krajinách ako Irak či Sýria, pýtali sme sa, či je potrebné nosiť pre ženy šatku. Okrem toho si napríklad Lenka vždy obliekla dlhé nohavice/sukňu a tričko zahaľujúce ramená. Byť zodpovedným cestovateľom pre nás znamená splynúť s davom a nevytŕčať ani naším správaním, a ani naším vzhľadom.

Podporujte miestnu ekonomiku

Stravovanie

Videli ste nás niekedy v našich videách jesť v medzinárodných reštauračných sieťach a veľkých hoteloch? My veríme, že najlepšie a najchutnejšie jedlo – varené z čerstvých surovín a od srdca dostaneme v malých zabudnutých reštauráciách. Častokrát vyhľadávame práve tie, ktoré vlastní nejaká miestna rodina. Pre tieto rodiny je vzácnosť a veľké potešenie, keď vám u nich chutí a vy máte dobrý pocit z toho, že ste podporili práve niekoho miestneho, kto peniaze použije na vzdelanie pre svoje deti alebo opraví strechu na dome. Nikdy nezabudneme, ako sme v Indonézii večerali najchutnejšie Mie Goreng. Jedna dcéra šúpala cesnak, druhá nám robila čerstvý mangový džús a mama varila. Po večeri sme boli jedni z prvých, ktorí im dali na Google recenziu. Nesmierne sa tešili a my sme boli nesmierne šťastní, že aspoň takýmto skutkom pomôžeme pritiahnuť do ich podniku nových stravníkov.

Ubytovanie

Teraz vám povieme dva príklady z našej obľúbenej Indie. Prvý z nich je hotelová sieť. Prídeme zdemolovaní po dvoj-dňovej ceste nepohodlným vlakom. Recepčný sa tvári, akoby mu vadilo, že sme vôbec dorazili. Chceme sa spojiť s rodinou, no internet vraj nefunguje a heslo na svoj hotspot nám nedá. Vstúpime do izby, kde chýba toaletný papier a recepčný nám povie, že s tým nemáme počítať. Jeho to nezaujíma. Prišiel si odrobiť hodiny…

Poďme na druhý príklad. Ráno o štvrtej nám príde vlak do mesta. Nemáme kam ísť, tak sa rozhodneme zabúchať na dvere guesthousu, ktorý sme mali objednaný na ďalšiu noc. Tentokrát je to súčasť domu, v ktorom na spodnom poschodí žije rodina a vrchnú časť prenajímajú. Majiteľ sa zobudí a s rozospatým úsmevom nás zavedie do našej izby. Povie nám, nech si dobre oddýchneme a platbu vybavíme neskôr. Pri registrácii si všimne, že sme manželia a prinesie fotoknihu zo svojej svadby. Začne nám o nej rozprávať….

Pointa týchto dvoch príbehov je, že my sa vždy snažíme hľadať ubytovanie, ktoré vlastnia a prevádzkujú miestni. Vieme, že naše peniaze idú priamo do ich rúk a vidíme nielen rozdiel v ich správaní k nám, ale aj ako k ubytovaniu pristupujú. Cítime, že je naša zodpovednosť dať prácu ľuďom, ktorí sa snažia a tvrdo pracujú.

Ďalším príkladom sú ubytovania v blízkosti atrakcií a národných parkov. Bavíme sa najmä o Afrike, kedy sú tieto mini rezorty častokrát vlastnené Európanmi. Na Madagaskare pri národnom parku Tsingy sme sa dozvedeli, že len jedno ubytovanie poskytuje prácu dedinčanom z danej lokality. Tí sa naučili po anglicky a dnes sa starajú o chod. Ostatné hotely najímajú ľudí z väčších miest, a teda nedbajú na rozvoj ani zamestnanosť miestnej komunity. My, ako zodpovední turisti sa snažíme podporovať tých, ktorí investujú do rozvoja komunity.

Aktivity a zájazdy

Tu zas a znova vyhľadávame aktivity, ktoré prevádzkujú miestni. Napríklad, na Madagaskare vedľa seba leží dažďový les. Hlavnou cestou je rozdelený na dve časti. Jedna patrí štátu, ktorá z neho spravila národný park. O druhú časť sa stará komunita – ľudia, ktorí žijú v dedine. Ak by sme navštívili národný park, náš príspevok skončí v rukách štátu a ľuďom v dedine príde len mizivé percento. Na druhej strane, príspevok do komunitného parku ostáva v dedine.

Čo sa týka informácií, neinšpirujeme sa len blogmi a Instagramom. Snáď už každý dnes vie, že tieto médiá prinášajú častokrát len skreslenú realitu daných miest. Takmer vždy ukazujú len to pekné. Pre nás je súčasťou  zodpovednosti prinášať videá bez filtra. Ukazovať veci, ktoré denno-denne zažívame a ako sa pri nich cítime.

Životné prostredie

Byť zodpovedným na cestách pre nás znamená aj podporovať ochranu prírody, zvierat a minimalizovať našu uhlíkovú stopu. Na krátke vzdialenosti zvolíme verejnú dopravu a nepodporujeme aktivity, ktoré vykorisťujú zvieratá. Napríklad, v Thajsku sme vynechali preslávenú jazdu na slonoch…

Smeruje dvojaký meter k tichej inflácii?

Vo väčšine destináciách vidíme, že tam platí dvojaký meter na miestnych a turistov. Keď majú miestni vstup do múzea 1 euro, pre turistu to bude aspoň 5. Takéto aktivity poväčšine nepodporujeme. Nemyslíme si, že je zodpovedné od danej krajiny pýtať viac peňazí od turistov len preto, že si to môžu dovoliť. Ide o princíp, kedy táto filozofia začne pri vstupe do múzeí alebo národných parkov, no postupne sa pretaví aj do ubytovania, dopravy a stravy, a napokon aj do života miestnych. Ak budeme ako turisti s radosťou platiť viac ako miestni, zvýšime dopyt, ktorý zvýši aj ceny. Postupne začne „tichá inflácia“ a na miestach, z ktorých sa stanú turistické centrá to postihne miestnych najviac. Zdvihne sa cena za vodu, jedlo či domy…

Prednedávnom nám niekto napísal pri sledovaní našich videí: „Ja by som mu za ten obed zaplatil dvojnásobok! Veď to sú centy!“ My si to plne uvedomujeme. Koľkokrát nám bolo za našu cestu ľúto ľudí, ktorých sme stretli a radi by sme im adresne pomohli. Len keď začneme každému platiť viac, ako si vypýta, nabudúce to už od ďalších turistov bude očakávať. Presne toto správanie prispieva k tichej inflácii…

Zodpovednosť počas cestovania pre nás neznamená ukázať sociálny status, dobrudružnú dušu či počet precestovaných krajín. Naopak, znamená to neustále študovanie situácie a chodu danej krajiny, platenie rovnakých cien, ako miestni a podporovanie komunít.

Ako teda môžem pomôcť?

Okrem využívania miestnych služieb, ktoré sme spomenuli vyššie sú ďalšie možnosti. My napríklad podporujeme vzdelávacie a zdravotnícke iniciatívy. Aj vďaka vašej pomoci náš priateľ Alex zo Zambie mohol postaviť novú triedu pre žiakov v základnej škole. Dokončenie výstavby môžete podporiť priamo tu

Na Slovensku je tiež niekoľko možností, ako môžete finančne podporiť výučbu detí v chudobných regiónoch Afriky. Napríklad, cez organizáciu Integra dokážete platiť školské náklady konkrétnym deťom v Afrike.

Ďalšou možnosťou je váš čas. Existujú viaceré dobrovoľnícke organizácie a platformy, cez ktoré môžete pomáhať rozvoju miestnych komunít. Či už im pomôžete s prevádzkovaním ubytovne, budete učiť angličtinu, vyzbierate spolu odpadky na pláži alebo ich naučíte základy marketingu, takto môžete adresne pomôcť vašimi vedomosťami a časom. Pozrite si napríklad stránku Workaway.

Ak sa budeme snažiť cestovať zodpovedne, umožníme budúcim generáciám, aby si mohli užiť krásy sveta tak, ako ich poznáme dnes. Zodpovedné cestovanie teda nie je len o našich zážitkoch, ale aj o zodpovednosti voči planéte a ľuďom, ktorí na nej žijú. Dúfame, že niektoré tipy zahrniete do svojej cestovateľskej rutiny a svojimi rozhodnutiami spolu prispejeme k tomu, aby bol turizmus nástrojom pozitívnej zmeny.

Ďalšie články k téme...