Kompletné informácie o výstupe na Kilimandžáro. Praktické tipy a rady

Publikované: 6. jún 2024

Turistika na Kilimandžáro, najvyššiu horu Afriky s jej najvyšším bodom vo výške 5895 metrov nad morom, je jednou z najťažších vecí, ktoré sme doposiaľ urobili, a to sme predtým prešli vyše dvadsať krajín sveta na našej dobrodružnej ceste po Ázii a Afrike.  

Kilimandžáro je považované za najvyššiu samostatne stojacu horu na svete a môže sa zdať na papieri ľahko zdolateľné, keďže najrýchlejšia trasa trvá len 5 dní. Avšak, čo ti nepovedia, je jeho nízka úspešnosť a dôvody, ktoré za tým stoja. 

Zo všetkých trás, po ktorých môžeš vystúpiť na Kilimandžáro, je priemerná úspešnosť len okolo 65 %, pričom trasa Marangu, ktorú sme si najskôr chceli vybrať my, má najnižšiu úspešnosť, iba 27 %. Dôvodom je jej nízky čas na aklimatizáciu.

Aby si sa dostal/a na správnu stranu tejto štatistiky a vrchol Kilimandžára zdolal/a, je potrebná dôkladná príprava, od výbavy, ktorú si zbalíš, až po výber trasy či sprievodcu, aby si maximalizoval/a svoju úspešnosť. V tomto turistickom sprievodcovi nájdeš všetko, čo potrebuješ.

Ako sa dostanem do Tanzánie?

V prvom rade si treba zakúpiť letenku do Tanzánie. Ak chceš letieť len s jedným prestupom, Qatar Airways majú najlepšie spojenia na letisko Kilimanjaro s prestupom v Dohe. Ak chceš ušetriť peniaze, máš čas a nevadia ti dva prestupy, kúp si letenku do mesta Dar Es Salaam, odkiaľ pôjdeš miestnou leteckou spoločnosťou na letisko Kilimanjaro. Určite si pozri letenky vo vyhľadávači dolu, aby si si vedel/a porovnať ceny.

Čo sa týka víz, Slováci majú s Tanzániou vízovú povinnosť a ty si ich vieš objednať online. My odporúčame požiadať o víza na oficiálnej stránke

Čo budeš k žiadosti potrebovať?

  • Kópiu platného cestovného pasu
  • Návratnú letenku alebo vysvetlenie, prečo túto letenku nemáš (ak pokračuješ do ďalšej krajiny)
  • 50 USD, ktoré zaplatíš cez portál kartou

Podľa informácii z portálu na eVisa do Tanzánie ti potvrdenie víz príde do desiatich pracovných dní.

EXTRA TIP: Skús sa dohodnúť so spoločnosťou, cez ktorú trek absolvuješ, či ti dokážu zajednať odvoz z letiska a ubytovanie. Takto budeš bez starostí a môžeš sa pokojne pripraviť na trek.

Môžem zdolať Kilimandžáro aj bez prípravy?

Odpoveď znie, ÁNO. Môžeš. Treba si uvedomiť, že výstup na Kilimandžáro sa skladá z troch častí. 

  1. Fyzická zdatnosť – každý deň ťa čaká 8-10 hodinová prechádzka, niekedy túra, na ktorej pôjdeš do strmého kopca. Ak nešportuješ, stačí, ak sa pár dní pred výstupom začneš hýbať a nachodíš denne pár kilometrov. My sme sa fyzicky nijako nepripravovali, no denne sme posledného pol roka nabehali minimálne 10000 krokov.

  2. Mentálne nasadenie – Stav našej mysle je druhá tretina úspechu. Treba si veriť, byť pozitívne naladený a užívať si každý moment tak jedinečného výstupu. Ak to hlava nevydrží, márne ju telo bude presviedčať.

  3. Aklimatizácia – Pred samotným trekom nebudeš vedieť, ako tvoje telo zareaguje na vyššiu nadmorskú výšku. Budeš trpieť výškovou chorobou alebo bude všetko v poriadku? Ak ťa postihnú slabšie symptómy, dokážeš Kilimandžáro zdolať. Ak sa nebudeš cítiť dobre, treba sa otočiť.

Ktorá trasa na Kilimandžáro je najlepšia?

Existuje 8 turistických trás, po ktorých sa môžeš dostať na vrchol Kilimandžára, pričom každá z nich má rôznu krásu, náročnosť, trvanie a úspešnosť. Tvoj úspech môže závisieť výlučne od turistickej trasy, ktorú si vyberieš, preto je najlepšie sa o týchto trasách niečo dozvedieť pred rozhodnutím.

Trasa Marangu:

Toto je najkratšia trasa zo všetkých 8 trás na Kilimandžáro, a horu po nej môžeš zdolať už za 5 dní. Nie je najkrajšia ani najťažšia z hľadiska náročnosti trasy, ale kvôli svojej krátkej dĺžke je jedna z najobľúbenejších. 

Je to jediná trasa, na ktorej sú vybudované prístrešky/chatky. V ostatných kempoch ťa čakajú stany. To znamená, že budeš potrebovať menej nosičov, čo nakoniec ovplyvňuje celkovú cenu tvojho výstupu na Kilimandžáro. Trasa Marangu je teda najlacnejšia možnosť

Treba však poznamenať, že trasa Marangu má aj najnižšiu úspešnosť zo všetkých, iba 27 %, kvôli zlému aklimatizovaniu. Ak nie si zvyknutý šľapať v päťtisícovkách, radšej ju vynechaj alebo si objednaj výstup na 6-7 dní.

Trasa Machame: (tú sme absolvovali my)

Toto je jedna z najkrajších trás, po ktorých sa môžete dostať na vrchol Kilimandžára. Trasa vás prevedie niektorými z najkrajších častí hory, od lesov cez kosodrevinu až po sopečné púšte.

Má skvelý aklimatizačný profil s viacerými nocľahmi v nadmorskej výške okolo 3000m. Minimálny počet dní potrebných na absolvovanie tejto trasy je 6, ale môžeš ju predĺžiť na 7 dní, aby ste zvýšil/a svoju úspešnosť. My sme ju zvládli za 6 dní.

Na tejto trase budeš každý deň kempovať a bude potrebných oveľa viac nosičov, aby preniesli vaše kempingové vybavenie a jedlo, čo je dôvod, prečo je drahšia ako trasa Marangu. Napriek tomu, my naozaj túto trasu odporúčame. Má vyššiu úspešnosť ako Marangu a taktiež aj brutálne výhľady po ceste.

Trasa Lemosho:

Toto je jedna z najnovších trás na vrchol Kilimandžára. Považuje sa za najkrajšiu zo všetkých, s niekoľkými príležitosťami na panoramatické výhľady z rôznych uhlov hory.

Vyžaduje si minimálne 6 dní, ale mnohí ľudia volia 8 dní, aby maximalizovali svoju úspešnosť. Má tiež menšiu premávku ako ostatné trasy, až kým sa nespojí s trasou Machame.

Zo všetkých trás ponúka trasa Lemosho najlepšiu rovnováhu medzi krásou a premávkou. Je o niečo drahšia, avšak, ak ti nevadí zaplatiť viac za nižšiu premávku, trasa Lemosho je skvelou alternatívou k trase Machame.

Ostatné trasy nie sú tak veľmi populárne, pretože si vyžadujú viac dní v národnom parku Kilimandžáro, a teda aj väčší rozpočet. Alebo sú odporúčané len v špecifických podmienkach. A teda, len v krátkosti spomenieme:

Trasa Shira:

Táto trasa je podobná trase Lemosho, pri ktorej sa prístup ku Kilimandžáru koná zo západu. Čo robí túto trasu trochu odlišnou, je jej východiskový bod.

Trasa Rongai:

Je to jediná trasa, ktorá sa k hore približuje od severu. Minimálny počet dní potrebných na absolvovanie je 6 dní a scenéria pozdĺž trasy sa nezmení tak veľmi ako na iných trasách. To je dôvod, prečo nie je obľúbenou voľbou.

Väčšina ľudí, ktorí si vyberú túto trasu, sú turisti, ktorí sa pokúšajú zdolať Kilimandžáro počas daždivých období. Ak chceš zdolať Kilimandžáro počas daždivých období, táto trasa je tou správnou voľbou.

Trasa Northern Circuit:

Toto je najnovšia trasa. Pri jej absolvovaní máš najväčšiu šancu úspešne zdolať Kilimandžáro. Minimálny počet dní potrebných na absolvovanie trasy Northern Circuit je cca 9 dní, pričom veľa nocí budeš tráviť vo výške 4000m, aby sa zabezpečila správna aklimatizácia pred dňom výstupu na vrchol.

Trasa Umbwe:

Je považovaná za jednu z najťažších trás s absolútne žiadnym aklimatizačným profilom. Trasa trvá 6 dní, ale stúpa pomerne strmým tempom a za krátky časový úsek, čo nie je ideálne.

Trasa Mweka:

Táto trasa sa používa iba na zostup a nikomu nie je dovolené vystupovať touto cestou, okrem miestnych pracujúcich. My sme ju použili na zostup.

Kedy je vhodný čas na výstup na Kilimadžáro?

Zatiaľ čo mnoho častí sveta má štyri ročné obdobia, na hore Kilimandžáro to neplatí. Vrchol zažíva len daždivé a suché obdobia. My jednoznačne radíme zamerať sa na suchú sezónu. My sme výstup absolvovali na konci januára, čo bolo super, pretože túto suchú sezónu volí menej ľudí, a teda nemuseli sme stáť v radoch.

🌤️ Krátka suchá sezóna: od polovice decembra do polovice marca

🌧️ Dlhá daždivá sezóna: od konca marca do začiatku júna

🌤️ Dlhá suchá sezóna: od polovice júna do konca októbra

🌧️ Krátka daždivá sezóna: od začiatku novembra do začiatku decembra

Organizácia výstupu - akú spoločnosť si vybrať?

Často dostávame otázku – “Môžem ísť na horu Kilimandžáro sám? Potrebujem na Kilimandžáro sprievodcu?” Odpoveď je jednoduchá. Potrebuješ. Do národného parku ťa bez akreditovanej turistickej agentúry nepustia, pretože úrady musia vedieť, že budeš v bezpečí. Taktiež si potrebuješ vyniesť stan, jedlo a celkom veľa rôznych vecí. 

A teda, oslov niektoré z miestnych turistických agentúr, porovnaj si ponuky a rozhodni sa, s ktorou pôjdeš. Agentúra ti vybaví všetky povolenia a postará sa o tvoj komfort. Vynesú ti stan, navaria ti a dokonca ťa aj zabavia. 

My sme výstup absolvovali s agentúrou Spirit of Kilimanjaro a boli sme spokojní. Je to jedna z tých “budgetových” spoločností, kde nedostaneš každý deň medzinárodné menu, ale nám to bohato stačilo. Mali sme úžasných sprievodcov, ktorí by nás azda na ten štít aj vyniesli. Organizácia na samotnom výstupe bola super a nič nám nechýbalo. Určite by sme s nimi išli znova. Prečítajte si ich recenzie a uvidíte, ako na vás zapôsobia.

Rozhodni sa, či ideš na výstup sám alebo v tíme

Nám dal William z agentúry Spirits of Kilimanjaro dve možnosti – ísť sami dvaja alebo v 5-člennom tíme. My sme sa rozhodli pre tím a urobili by sme to znova. Stretli sme sa dobrá partia, vzájomne sme sa motivovali, a taktiež sme spolu zdieľali zážitky a pocity. Ak sa taktiež rozhodneš pre tím, zisti si, koľko vás bude. My si myslíme, že 4-6 členný tím je TOP.

Čo si na trek zbaliť?

Správna agentúra by vám mala dať vopred zoznam vecí, ktoré na výstup odporúčajú. My to len v rýchlosti zhrnieme:

  • krátke veci na trek
  • dlhé veci na trek
  • hrubé veci na trek (do -20 stupňov)
  • veci na spanie
  • šiltovka, čiapka, tenké rukavice, hrubé rukavice, termo ponožky
  • čelovka, 3x1L fľaša vody alebo trekingový ruksak so zabudovaným sosákom na vodu
  • turistické topánky 
  • základné hygienické potreby, krém na opaľovanie
  • spacák
  • proteinové tyčinky alebo iné dobroty
  • lieky – ibubrofen (na bolesť hlavy) a Diamox (proti výškovej chorobe)
  • malý ruksak, ktorý budeš nosiť ty – so základnými potrebami počas treku a druhý ruksak s extra vecami, ktorý dáš nosičom

Koľko takýto výstup stojí?

Na koniec jedna z najdôležitejších otázok. Koľko eur si mám na tento výstup pripraviť? 6-dňový výstup na Kilimandžáro začína na približne 1500-1600 EUR na osobu. Máš v tom zahrnutú dopravu, stravu, nosičov, sprievodcov a poplatky národnému parku. K tomu si treba pripraviť ešte 300-400 EUR na tringelty, ktoré dáš po treku tvojmu tímu. Ty od nich dostaneš návrh na konci túry, koľko by mali dostať podľa odporúčaní od autorít. My ti radíme súhlasiť, lebo tím je počas výstupu tvoja najväčšia podpora a naozaj robia všetko preto, aby si Kilimandžáro úspešne zdolal. Naozaj si to odmakajú. 

Dúfame, že tieto praktické tipy ti pomôžu pripraviť sa na výstup na strechu Afriky a my ti želáme úspech. Hoci to nebude med lízať, so správnym nasadením TO DÁŠ. 

Daj nám vedieť, aký si mal z celého treku zážitok, radi si s tebou vymeníme skúsenosti. Držíme palce!

Ďalšie články k téme...

Harovci - Cestuj s nami!

Vaši parťáci na cestách. Itineráre, tipy, zájazdy, cestopisy a hon za dobrodružstvom s limitovaným rozpočtom.

Nezmeškaj ani jednu novinku!

Prihlás sa na náš Newsletter a buď prvý, kto sa dozvie, aké videá vyjdú v daný týždeň, kto dostane bonusové info k našim blogom či VIP pozvánku na naše besedy. 

Newsletter sign up

Tvoje osobné údaje aj emailovú adresu spracovávame v súlade so zásadami spracovania osobných údajov.