Cestovanie s dronom: Všetko, čo potrebuješ vedieť
Publikované: 15. nov 2024
Drony sa v posledných rokoch stali čoraz obľúbenejšími medzi cestovateľmi, fotografmi a dobrodruhmi. My si bez dronu cestovanie ani nevieme predstaviť a keď cestujeme do krajín, kde nie je povolený, chýba nám. Veď predsa len, drony umožňujú zachytiť dychberúce zábery z miest, ktoré by inak boli nedostupné, a dodávajú našim cestovateľským príbehom úplne nový rozmer.
Veľa ľudí nám píše, ako riešime dron na letiskách, ako sa registrujeme v rôznych krajinách a kde je povolené lietať. Dnes teda rozoberieme tieto témy a pokúsime sa zodpovedať všetky najčastejšie otázky. V stratke, tento článok ti poskytne všetko, čo potrebuješ vedieť o cestovaní s dronom.
Zistite si pravidlá a predpisy v danej krajine
Rôzne krajiny majú rozdielne pravidlá a obmedzenia pre používanie dronov. Ešte pred odletom si overte, či sú drony v danej krajine legálne, a ak áno, aké pravidlá tam platia. Znie to jednoducho, no niekedy sa človek s týmito informáciami vytrápi. Poďme pekne po poriadku. My dnes budeme rozoberať naše skúsenosti s dronom DJI Mini, ktorý váži do 250g a je náš najlepší cestovateľský spoločník.
Európska únia
Proces a povolenia na dronovanie v európskej únii sú celkom jednoduché. Keďže Slovensko je jej súčasťou, stačí vám jedna registrácia, ktorá platí pre všetky členské štáty. Tieto štáty spadajú pod agentúru EASA, ktorá ich reguluje.
Ako dronista sa musíte zaregistrovať len raz, a to v krajine svojho pobytu. Najskôr vám treba povinné poistenie. Špecialisti na drony odporúčajú spoločnosť Coverdrone, kde poistenie stojí cca 17 EUR za rok. Následne môžete požiadať dopravný úrad o registráciu. Online formulár stojí cca 17 EUR a offiline formulár poštou vás vyjde 35 EUR. Tu vám prikladáme celkový diagram. Naša kategória je A1. Keď vám príde registračné číslo, treba ho nalepiť na dron, ktorý potom môžete použiť vo všetkých členských štátoch.
Ak cestujete s dronom kdekoľvek mimo členských štátov, musíte sa riadiť platnými vnútroštátnymi právnymi predpismi pre prevádzkovanie dronov a lietanie s dronmi.
Juhovýchodná Ázia
Treba povedať, že hoci každá krajina má rôzne pravidlá na registráciu drona, väčšina pravidiel, ktoré treba dodržiavať je podobných. Vyhýbajte sa letu ponad skupinami ľudí na minimálne 30 metrov. Rešpektujte súkromie iných, keď dronom lietate, majte na pamäti miestne pravidlá, nelietajte v okolí letiska, rešpektujte maximálnu výšku lietania a nelietajte po zotmení.
Po čítaní viacerých recenzií od turistov v Juhovýchodnej Ázii sme sa rozhodli, že dron nebudeme registrovať. Vraj nemali žiadne problémy a my sme vedeli, že lietať nebudeme často. Poväčšine to boli prírodné krásy, kde sme boli úplne sami. Pred letom sme sa buď spýtali strážnika danej pamiatky alebo sme odišli na okraj pláže do úplného súkromia, kde sme bezpečne bez ľudí v okolí vzlietli. Aj napriek tomu, že sme nikdy problém nemali, odporúčame vám pozrieť sa a zvážiť registráciu v daných krajinách. Registráciu treba riešiť minimálne 2 týždne pred príchodom do krajiny.
- Môžem lietať dronom v Kambodži?
Na väčšine miest môžete lietať bez povolení. Avšak, Siemm Reap (Angkor Wat) a hlavné mesto Phnom Penh si vyžadujú registráciu, ktorá vás môže stáť aj 1000 USD. - Môžem lietať dronom v Indonézii?
Ak ste starší ako 18 rokov a váš dron váži menej ako 2kg, rekreačne môžete lietať bez registrácie - Aké sú pravidlá na lietanie s dronom v Laose?
Ako chcete lietať dronom ťažším ako 200g, musíte mať povolenie od úradu Ministry of Post and Telecommunications. Viac informácii získate tu. - Potrebujem povolenie na lietanie s dronom v Malajzii?
Na lietanie s dronom v Malajzii potrebujete povolenie of Civil Aviation Authority. Ak chcete lietať v národnom parku, potrebujete ďalšie špeciálne povolenie od konkrétneho parku. - Môžem lietať s dronom na Filipínach?
Nepotrebujete žiadne povolenia - Potrebujem povolenie na lietanie s dronom v Singapure?
Nepotrebujete žiadne povolenia, no treba sledovať zóny, v ktorých je lietanie zakázané - Môžem lietať s dronom v Thajsku? Drony s kamerou musia byť registrované v dvoch orgánoch. Prvú registráciu musíte vybaviť priebehu 30 dní, čo budete v krajine. Na kompletnú registráciu potrebujete pečiatku v pase a registrácia musí prebehnúť minimálne 7 dní predtým, ako budete lietať. Druhá registrácia je oveľa jednoduchšia. Civil Aviation Authority, registráciu vybavíte v pohode online minimálne 15 dní pred príletom. Našli sme super blog, ktorý vysvetľuje všetky detaily, tak ak sa na túto dvojitú registráciu chystáte, určite prečítajte.
- Môžem lietať s dronom vo Vietname?
Na lietanie dronom vo Vietname potrebujete povolenie od agentúry CAAV.
Južná a stredná Ázia
Tu sa vždy pred cestou uistite o pravidlách danej krajiny. My sme to vyriešili šalamúnsky – dron sme nechali doma. O Iraku či Sýrii sa ani nemusíme baviť… Napríklad, v takom Uzbekistane či Kirgizsku nie je povolené lietať s akýmkoľvek dronom, V Indii sú pravidlá rovnaké a v Pakistane potrebujete povolenie, ktoré je pre cudzincov obtiažnou záležitosťou. Dokonca, my sme mali v taške dron raz, keď sme mali 2-dňový prestup v Indii a báli sme sa, že nám ho zhabú, aj keď sme s ním neplánovali lietať. To sa našťastie nestalo, no človek nikdy nevie, na koho narazí.
Afrika
Len na oprášenie pamäti, my sme cestovali z Ugandy do Južnej Afriky bez jediného letu. Asi 3 dni pred odletom sme zistili, že do Ugandy si nemôžeme priniesť dron, lebo by nám ho stopercentne zhabali na letisku. Dokonca tam na drony od turistov majú vyhradenú celú miestnosť.
Ďalšie krajiny, kam si dron nemôžete ani priviesť sú napríklad: Alžírsko, Líbya, Maroko či Tunisko.
Keď cestujete do afrických krajín, vždy si pozrite regulácie danej krajiny. Čo vieme povedať s istotou je, že s povoleniami sú poväčšine opletačky, stojí to nemalé peniaze a podľa nás sa sem nosiť dron neoplatí. Povolenia musíte taktiež vybavovať v dostatočnom predstihu. Napríklad do takej Namíbie aspoň 2 mesiace vopred.
Ako zistiť regulácie na lietanie s dronom?
My väčšinou sledujeme oficiálne stánky danej krajiny, kde majú najpresnejšie údaje. Ak je toto vypátrať nemožné, ďalšou možnosťou je obrátiť sa na ich veľvyslanectvo. Inou stratégiou je komunikovať s miestnou cestovnou agentúrou, no a v neposlednom rade vám odporúčame skupiny na Facebooku – napríklad ohľadom Namíbie sme sa veľa info dozvedeli zo skupiny Travelling Namibia & Botswana.
Keďže v Amerike sme ešte neboli, zdieľať informácie nebudeme, no nájdete ich rovnakým spôsobom ako sme spomínali pri afrických krajinách.
Môžem si zobrať dron do lietadla?
My takmer vždy cestujeme len s príručnou batožinou, a teda aj dron berieme so sebou na palubu lietadla. Ak chcete však dron prepraviť v podpalubnej batožine, jednoznačne vyberte baterky. Lítiovo-iónové batérie by mali byť prepravované v príručnej batožine, pretože môžu byť rizikom požiaru.
Dron prepravujte v pevnom púzdre, aby sa zabránilo poškodeniu počas manipulácie s batožinou. Niekedy sa môže stať, že počas letiskovej kontrole musíte z príručnej batožiny vybrať všetku techniku, a tak dron majte stále poruke.
Tak, to boli naše najcennejšie rady. Cestovanie s dronom môže byť obohacujúce a umožňuje vám vytvoriť jedinečné spomienky z vašich ciest. Ak ste pripravení a rešpektujete pravidlá, dron sa stane skvelým spoločníkom, ktorý dodá vašej ceste úplne nový rozmer. Ak viete o pravidlách, ktoré sme nespomenuli, kontaktujte nás na [email protected] a článok radi aktualizujeme.
Ďalšie články k téme...
Cestovanie s dronom: Všetko, čo potrebuješ vedieť
Cestovanie s dronom: Všetko, čo potrebuješ vedieť Publikované: 15. nov 2024 Drony sa v posledných rokoch stali čoraz obľúbenejšími medzi...
Najlepšia fotovýbava na cesty: foťák, dron či akčná kamera
Najlepšia fotovýbava na cesty: foťák, dron či akčná kamera Publikované: 11. nov 2024 Plánujete cestu a premýšľate, akú fotovýbavu si...
Nezmeškaj ani jednu novinku!
Prihlás sa na náš Newsletter a buď prvý, kto sa dozvie, aké videá vyjdú v daný týždeň, kto dostane bonusové info k našim blogom či VIP pozvánku na naše besedy.
Tvoje osobné údaje aj emailovú adresu spracovávame v súlade so zásadami spracovania osobných údajov.